צלקת חלק בלתי נפרד מהניתוח, האומנם?

מתכננים ניתוח פלסטי? החדשות הרעות שכל ניתוח מסתיים בצלקת ואי אפשר להסיר או להעלים צלקת לחלוטין, השלימו עם המצב החדש היא כאן בשביל להישאר. החדשות הטובות הן שאפשר לטשטש ולרכך וכך לשפר את המראה שלה. אז אם אתם מתכננים ניתוח פלסטי כדאי שתכירו את השלב הבלתי נמנע “הצלקת”. כל ניתוח פלסטי מותיר צלקת היות ומדובר בחיתוך רקמות בעומק העור, לכירורג יש את האפשרות לשפר את תנאי הריפוי של הצלקת ולהביא לתוצאות טובות בכך שיקפיד על קירוב שוליים הדוק לשחזור המראה הקרוב ביותר למצב ההתחלתי. שמירה על חום נמוך בזמן הניתוח, ביצוע במקום נסתר עד כמה שניתן ותפירה עדינה. במקרה של ניתוח בו מסירים עודפי עור הצלקת לרוב “מכוערת”.
שיתוף:

תוכן עניינים

האם ניתן להיפטר מהצלקות עם הזמן?

אחת השאלות שעולה בכל פעם וכנראה מטרידה כל אחת ואחד מאיתנו היא עניין הצלקת, מה יהיה גודל הצלקת, האם היא תהיה גדולה ונוראית שתזכיר לי בכל פעם שבעצם עברתי ניתוח משמעותי. איפה בדיוק הצלקת תהיה ממוקמת? האם הרופא ידע להסתיר אותה כראוי? האם אוכל ללבוש את הבגד ים שחלמתי עליו? האם אולי פשוט אצטרך לעשות קעקוע שיסתיר את הצלקת, האם זה בכלל אפשרי ? אולי בכלל אפשר לטשטש אותה ואולי דווקא במקרה שלי, אני אפתיע את כולם ולא יראו כלום מהצלקת…
טוב עכשיו כבר כולם יודעים, אין ניסים! במאמר זה אנסה לפתור חלק מהשאלות ולהציג את הדברים כפי שהם באמת, בלי להסתיר ולהשלות, הצלקת כאן והיא תישאר, כל אחד ואחת מגיבים אחרת ועם הזמן נדע בדיוק איך הגוף שלנו מגיב לצלקת.

מיקום הצלקת בניתוחי בטן

בניתוח מתיחת בטן מיקום הצלקת בשיפולי הבטן בצדדים, בתוך קו הביקיני ומעל הערווה וסביב הטבור. במתיחת בטן היקפית הצלקת תמשיך אחורה מעל העכוז ועד לעמוד השדרה. בדרך כלל הטיפול באמצעות יריעות סיליקון ושילוב של מיכשור מתקדם – לייזר בעוצמות שונות. ישנו ניתוח מהפכני בשיטה אנדוסקופית בו החתך כל כך זעיר ולכן אינו משאיר צלקת, אך הוא מיועד למקרים מסויימים, למעבר למאמר על השיטה האנדוסקופית.

מיקום וטיפול בצלקת לאחר ניתוח קיסרי

בניתוח קיסרי החתך יעשה רוחבית, בתחתית הבטן (קו הביקיני), ולעיתים נדירות ובמקרים ספציפיים בלבד ייתכן שהרופאים יבחרו לעשות חתך לאורך קו האמצע בבטן התחתונה וכך נותרת צלקת באיזור הניתוח. לעתים הצלקת נסתרת אך הבעיה שלנו מתחילה כשמדובר בצלקת הנמצאת במקום גלוי ולפעמים הצלקת כל כך גדולה שגורמת לעיוות ממשי. אל דאגה ניתן למזער נזקים ולטשטש עד למינימום באמצעות שימוש במספר עזרים שיפורטו בהמשך. ובמידה ומתוכנן ניתוח מתיחת בטן הצלקת של הניתוח הקיסרי תוחלף תוך דגש על שיפור הצלקת שנותרה מהניתוח הקיסרי.

לפני שנצלול פנימה, מהי בכלל צלקת וכיצד היא נוצרת?

צלקות נוצרות כאשר הדרמיס (שכבת עור עמוקה ועבה) נפגע, מה שגורם לתאי העור לייצר סיבי קולגן (חלבון טבעי בגוף) חדשים כדי לתקן את הנזק, ולאחר שהפצע נרפא לחלוטין נוצרת צלקת, שהנה בעלת מרקם ואיכות שונים מהרקמה הסובבת אותה. העור מתאחה ונוצרת צלקת בגוון אדום. הצלקת בולטת על פני השטח וישנה רגישות שעם הזמן ככל שמתבגרת היא נעלמת, הצלקת משתטחת ומגיעה לגובה אחיד עם העור שמסביבה.
מרבית הצלקות שטוחות וחיוורות. לחלקן עשוי להיות מראה מגולען או שקוע, מה שמעיד על אובדן ריקמת שריר או שומן. כאשר הצלקת מוגבהת היא מכונה צלקת היפרטרופית, וכאשר היא חורגת משטח הפציעה היא מכונה צלקת קלואידית. הצלקות הקלואידיות שכיחות יותר בקרב אנשים צעירים וכהי עור.

האם ניתן לדעת מראש איך העור יגיב לצלקת?

אנשים מבוגרים בדרך כלל מחלימים טוב יותר לאחר הניתוח אך כל אדם מגיב באופן שונה להצטלקות (הוראות והמלצות הרופאים), תלוי במיקום, בסוג החתך נטייה גנטית אישית. זיהום בחתך הניתוחי ופעירתו, מתח של שולי הפצע. הליך רפואי מעל 3 שבועות בהחלט משפיע על נראות הצלקת.

סוגי צלקות עיקריות:

 • צלקת קלואידית – מורמת מעל פני העור וחורגת מגבולות החתך המקורי.
 • צלקת היפרטרופית – מורמת מעל פני עור.
 • צלקות אטרופיות – הצלקות שקועות מתחת לפני העור.

טיפים לטיפול בצלקות לאחר ניתוח מתיחת בטן (ובכלל)

המטרה של ניתוח קוסמטי היא לשפר את המראה וההרגשה הכללית של המטופל, הרי לשם כך התכנסנו. לכן, השאיפה היא להימנע לצמצם לטשטש ולמזער למינימום ההכרחי. ישנן כמה שיטות שנועדו להאיץ את תהליך הריפוי, לעזור ולהפוך את העור המצולק לפחות בולט, בין הבולטות שבהמלצות לטיפול בצלקות :

 1. להימנע מעישון (באופן מוחלט)
 2. להימנע מחשיפה לשמש – הגנה על הצלקת מפני קרינת השמש תמזער היפר פיגמנטציה של הצלקת. ניתן להגן על הצלקת על ידי משיחה של מסנן קרינה
 3. שימרו על נקיון האזור – להקפיד על היגיינה ובעיקר לאחר פרוצדורה רפואית (חיטוי עדין לפי הוראות הרופא)
 4. שימוש בחגורת בטן רפואית לאחר הניתוח תוך הקפדה על רציפות במשך כל שעות היום והלילה למעט זמן המקלחת, לתקופה שהומלצה על ידי הרופא (בד”כ 3-8 שבועות תלוי בהליך שבוצע)
 5. שימוש במשחה / שמן /ג’ל סיליקון המיועדים לטיפול בצלקות עדינות בדרך כלל. מומלץ לטפל בצלקות סמוך ככל האפשר למועד היווצרות הצלקת.
 6. יריעות סיליקון – המזרזות את תהליך ההחלמה ומבהירות את צבע הצלקת ומונעות “צלקת היפרתרופית”. היריעות מפחיתות את רמת הפעילות וייצור הקולגן. השימוש ביריעות סיליקון מאוד נפוץ למנותחים.
 7. סטרואידים – הזרקת סטרואידים לתוך הצלקת שמדכאים את תהליך ייצור סיבי הקולגן.
 8. שימוש בטכנולוגיות לייזר מתקדמות המשפרות את מרקם הצלקת ומשקמות את העור. כמו כן הפחתת אדמומיות. ניתן ורצוי לשלב מספר טכנולוגיות כדי לשפר את הגובה, הצבע והמרקם וכך לטפל בצלקת.
 9. קילוף כימי
 10. מנוחה – להימנע ממשימות בבית גם הקלות ביותר, כדאי להתארגן לפני הניתוח בבישול אפיה וניקיון כך שנוכל לנוח בעיקר בימים המאתגרים שלאחר הניתוח.
 11. תזונה מאוזנת – ירקות ופירות בשפע מכל סוג וצבע, שתיה מרובה של מים.
 12. ניתוח פלסטי- לצלקות הניתוח מהווה אמצעי טיפול אחרון לצלקת ומיועד למקרים מורכבים.

כמה זמן צריך להמתין לפני התחלת הטיפול בצלקת:

לרוב מקובל להמתין שנה לאחר ניתוח עד להתייצבות אך יש להבחין בין סוגי הצלקות, ישנם מקרים שהתערבות מוקדמת יכולה לשפר משמעותית את הנראות כמו במקרים של צלקת קלואידית, צלקת היפרטרופית או צלקת מכווצת. בדרך כלל הטיפול משולב וכולל הזרקות סטרואידים, שימוש בג’ל סיליקון וביריעות סיליקון וטיפול במכשירי לייזר ייעודיים ובכך מפחיתים את האדמומיות והגרד ומטשטשים את גבולות הצלקת.

נסיים כמו שהתחלנו “השלימו עם המצב הצלקת כאן כדי להישאר…” כל שנותר לנו לעזור בתהליך הריפוי.

מלאו שאלון התאמה לפני ניתוח והגיעו למנתח המדוייק לצורך האישי שלכם,
כך תימנעו מעלויות מיותרות וריצות ברחבי הארץ עבור שעות ייעוץ שוב ושוב.
למעבר לשאלון התאמה ליחצו כאן : שאלון התאמה לפני ניתוח מתיחת בטן

מעוניין/נת בשיחת יעוץ?

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם ממש בקרוב

באותו נושא

בואו נדבר רגע על הבצקת

בחרת לבצע שאיבת שומן או מתיחת בטן, מעולה! בחרת רופא מדהים, פנטסטי! הניתוח עבר בהצלחה ובכל זאת עדיין אינך מרוצה.
רצית לראות את תוצאות הטיפול ולקבל מחמאות וזה עדיין לא קורה? כן, זה יעבור, עניין של כמה חודשים (לפחות ברוב המקרים)
הכירו אפשרות מעולה לזרז את ההחלמה ולטפל בבצקת באמצעות סדרת טיפולים של עיסוי לימפטי! בזמן שלך! בבית שלך! בתדירות הרצויה לך!
ישירות מהיבואן הרשמי ובהמלצת הרופאים
הבצקת היא אינדבידואלית לכל מטופל ולא בהכרח מחייב שכולם חווים אותה. אבל אם כן, הטיפול נועד לסייע בדיוק בשביל זה. רוצה לקרוא על הטיפול? פשוט ללחוץ כאן
מתיחת בטן צרו קשר
תיאום שיחת ייעוץ
השאירו פרטים ויועץ יצור עמכם קשר בהקדם
דילוג לתוכן