מילון מונחים מתיחת בטן

מילון מונחים ומושגים למתיחת בטן הוקם ונכתב לאחר מחשבה מעמיקה, החלטתי להקים מאגר מידע שמאפשר להכיר את התחום ונושאים קשורים אליו. מילון זה יכול לעזור למתעניינים להכיר מושגי יסוד בתחילת התהליך ובשלב שאחרי. המילון מתעדכן על בסיס קבוע, במידה ומצאתם מונח שאינו ברור או לא מובן, אשמח אם תשאירו פניה על מנת שאדאג לטפל בכך בהקדם האפשרי.
סינון לפי אלף בית
ד'

דיאסטזיס

היפרדות בטנית של שרירי דופן הבטן . קורה כאשר שרירי הבטן, נמתחים לרוחב ובכך גורמים נזק לרקמת החיבור בקו האמצע של הקיבה. יכול לקרות מהריון, מירידת משקל מהירה ואפילו מהרמת משקולת באופן שגוי, לכן גם בנים יכולים לסבול מהתופעה הזאת.
ה'

היפרדות בטנית

היפרדות בטנית המוכרת גם כדיאסטזיס רקטוס, בעיה נפוצה בעיקר בקרב נשים שעברו הריון, לרוב נתקלים בתופעה של קפל בבטן אחרי ניתוח קיסרי, מתבטאת בהיפרדות שרירי הבטן האורכיים רקטוס אבדומיניס, האופקיים והעומק שלהם. אין מדובר רק בבעיה אסתטית, אלא צורך רפואי שכדאי ואפשר לטפל בו. ההיפרדות הבטנית נובעת מהחלשות של רקמת החיבור, גורמת לכאבי גב וליציבה לא נכונה ותורמת להחלשות שרירי רצפת האגן ועוד כמה תופעות לא נעימות.
ה'

המטומה

שטף דם, שיש לזהות מוקדם ככל האפשר. על מנת לטפל בהמטומה יש לנתח שנית ולנקז את הדם שהצטבר. בכדי להקטין את הסיכוי להיווצרות המטומה נדרש מהמטופל לעבור בדיקות לתפקודי קרישת דם ועל המנתח לוודא שאין דימום פעיל במהלך ובתום הניתוח.
ח'

חגורת בטן רפואית

חגורת הבטן משמשת לדחיסת האיברים הפנימיים. החגורה נועדה לחזק ולהדק את שרירי הבטן. חגורת הבטן עשויה מבד אלסטי שנמתח סביב החלק האמצעי ממש כמו חגורה ומפעילה לחץ אחיד ומתמיד על האזור. בדרך כלל החגורה מכסה את האזור שמתחת לשדיים ועד לאזור האגן, וכך מתבצעת החבישה בכל מקום שטופל במהלך מתיחת הבטן. נהוג להעזר בחגורת בטן לאחר לידה קיסרית ובכל מצב בו תיתכן היפרדות בטנית.
ל'

לינאה אלבה

רקמת החיבור הממוקמת בקדמת הבטן, אצל נשים בהריון אפשר לראות את הלינא אלבה כקו חום בקדמת הבטן וכל השרירים נאחזים בה, במצב תקין שיריר הבטן מגינים עליה ומונעים קרע או מתיחה. במצב לא תקין יכולה להיות יציאה של איברים פנימיים מהקרע או הרפיון (בקע).
מ'

מאמי מייקאובר

מאמי מייקאובר הוא טיפול ניתוחי המשלב כמה פרוצדורות של ניתוחים קוסמטיים. בדרך כלל הניתוח כולל מתיחת בטן, שאיבת שומן ןעיצוב החזה. מדובר בסוג של מהפך המתאים לנשים שרוצות להשיב את מראה הגוף למצב שלפני ההריונות ולחזור לגיזרה הטבעית. בניתוח מטפלים בעור הנפול, ברפיון העור וההתדלדלות, בקמטים, סימני המתיחה וכל שאר התופעות שההריון וההנקה יצרו. חשוב לציין שבאמצעות המהפך יהיה שיפור משמעותי ואפילו קיצוני ומהיר, בחלק מהמקרים אפשר בהחלט להגיע לתוצאה יותר טובה מהגזרה המקורית
נ'

נקזים

בשלב הסגירה של ניתוח המשלב שאיבת שומן לרוב נוצר אזור בו עלולים להצטבר נוזלים לכן בסוף הניתוח, מוחדרים צינורות עם נקזים – מיכלים שתפקידם, לנקז את ההפרשות והדם שנוצרו מאזור הניתוח. נקזים אלה, נמצאים כשבוע מיום הניתוח והם בעצם “מדווחים” על הנעשה באזור ועל ההחלמה, באחריות המטופל למדוד באופן יומי את כמות ההפרשות ולאחר ביקורת של הרופא, הם יוצאו מהגוף.
ס'

סימני מתיחה

סימני מתיחה הם סימנים הנראים כפסים דמויי צלקת על העור, שכיחים למדי באזור הבטן. הסיבה להיווצרותם היא מיקרו- שברים של סיבי הקולגן והאלסטין, שמונעים מהעור להתכווץ באופן מלא. בתחילה הגוון נע בין סגול לאדום, ועם הזמן הם מתבהרים והופכים להיות לבנים. בתחילה הם עלולים לבלוט מעט מעל פני העור ולגרד, אולם תופעות אלו חולפות עם הזמן.
ס'

סרומה

הצטברות של נוזלים באזור הניתוח שיש לנקז, ובמקרים מסוימים מצריך ניתוח חוזר. על מנת להקטין את הסיכוי להופעת סרומה, על המנתח להקפיד על שאיבת שומן בטכניקה של הפרדת רקמות ותפירה נאותה של החתכים שבוצעו לצורך הניתוח.
ע'

עיסוי לימפטי

עיסוי לימפטי הוא טיפול המוכר גם בשם “ניקוז לימפטי” (M.L.D – Manual Lymph Drainge) וייעודו העיקרי הוא לנקז את הנוזל הלימפטי – המגיע ממערכת הלימפה – אשר יוצר בצקות בין התאים והרקמות השונות בגוף, הן בתהליך טבעי המתרחש בגוף עם השנים והן בעקבות תאונות, פציעות או מחלות. שלא כמו עיסוי ממוצע בספא, עיסוי לימפטי הוא טיפול בעל ייעוד רפואי וקוסמטי, המשלים ותומך בטיפולים רפואיים קונבנציונליים במגוון תחומים בענף הרפואה.
צ'

צלקת

צלקת היא סימן שנותר על העור לאחר החלמה מפציעה, כוויה או פגיעה טראומטית בעור, כבר מהרגע שהעור נפצע מתחיל תהליך ריפוי, מערכת החיסון שולחת תאים המייצרים סיבי קולגן ליצירת הרקמה הצלקתית ועם זרימת הדם המתחדשת נוצר קולגן חדש וכך נוצר הגלד מעל העור הפצוע עם הזמן הגלד מתפרק ונגלית הצלקת שמחליפה את הרקמה הפגועה.
צ'

צלקת אטרופית

צלקת אטרופית היא צלקת שקועה מתחת לפני העור. נראית כמו גומחה, בדרך כלל נוצרת עקב דלקת שמונעת היווצרות של קוגן וכך הפצע לא נסגר טוב
צ'

צלקת היפרטרופית

צלקת היפרטרופית היא צלקת הנוצרת כתוצאה מריפוי לא מבוקר כמו הצלקת הקלואידית רק שזו נשארת בגבול הפצע המקורי, לרוב היא מוגבהת ועבה ויכולה ליצור תחושת גרד וכאב.
צ'

צלקת קלואידית

צלקת קלואידית היא צלקת המורמת מעל פני העור וחורגת מגבולות החתך המקורי. הצלקת מתפשטת ומכסה עור בריא, צבע הצלקת אדום או כהה ואין לה מראה אחיד, בדרך כלל מופיעה אצל אנשים שנוטים להתרפא מהר וכך הייצור המוגבר של הקולגן יכול לגרום להגדלת הצלקת.
ר'

רקטוס אבדומיניס

שריר הרקטוס אבדומיניס הוא השריר הגדול בקדמת הבטן שעוזר לנו ליציבה, לנשימה ותומך בשרירי עמוד השדרה. עוזר לנו במאמץ כמו לידה, הרמת משקלים, עצירות וכו.
ש'

שאיבת שומן

ניתוח במהלכו מתבצעת שאיבה ממוקדת ומרוכזת של רקמות שומן מאזור ספציפי בגוף, במטרה להיפטר מעודפי “שומן עיקש” שנוצר באזורים שונים בגופם של מטופלים שונים, בדרך כלל עקב נטייה גנטית שמקורה עדיין לא ידוע במלואו לעולם המדע, וכמעט בלתי אפשרי להיפטר ממנו בדרכים הרגילות של תזונה נכונה ושמירה על פעילות ספורטיבית כחלק קבוע מהלו”ז היומי. לרוב, שאיבת השומן מתבצעת מאזור הבטן התחתונה והעליונה, מאזור הירכיים, מאזור הישבן ומאזור המותניים והגב התחתון, אך כיום קיימים פתרונות רפואיים ייחודיים המאפשרים ביצוע של ניתוח כזה כמעט בכל אזור בגוף, כמובן בהתאם להמלצת רופא.
מתיחת בטן צרו קשר
תיאום שיחת ייעוץ
השאירו פרטים ויועץ יצור עמכם קשר בהקדם
דילוג לתוכן