שאלות ותשובות

שיתוף:

כל מה שרצית לדעת בנושא מתיחת בטן במקום אחד, שאלות ותשובות נפוצות לפני ואחרי הניתוח.

מלאו שאלון התאמה לפני ניתוח והגיעו למנתח המדוייק לצורך האישי שלכם,
כך תימנעו מעלויות מיותרות וריצות ברחבי הארץ עבור שעות ייעוץ שוב ושוב.
למעבר לשאלון התאמה ליחצו כאן : שאלון התאמה לפני ניתוח מתיחת בטן

שאלות נפוצות

מתיחת בטן הינו הליך ניתוחי למקרים של הורדה משמעותית ומהירה במשקל עקב תזונה לקויה, הריון ופעילות גופנית מוגברת, מטרת הניתוח הסרת עודפי עור מדולדל ושומן מאזור הבטן וכך ליצור מראה מתוח מהודק וצעיר. בחלק מהמקרים נהוג לשלב פליקציה לטיפול בהיפרדות בטנית. ניתוחים הנפוצים: מיני מתיחת בטן, מתיחת בטן מלאה, מאמי מייקאובר.

העור שלנו לא סולח ולא שוכח, לכן ניתן להעלים סימני מתיחה באמצעות ניתוח מתיחת בטן, אך רק באזורים שבהם מוסרים עודפי עור. כאשר סימני המתיחה ממוקמים בבטן התחתונה יש תוצאות נפלאות, אך המענה אינו מושלם עבור מי שמעוניין להעלים סימני מתיחה מהבטן האמצעית והעליונה. בעת המתיחה העור של הבטן האמצעית נמתח למטה ובמידה ויש בו סימני מתיחה הם כנראה יהיו נמוכים יותר. היות וניתוח מתיחת בטן לא מוסיף עור חדש אלא משתמשים בעור הקיים, בחלק מהמקרים המתיחה מצטמצמת מהותית אך יש מצבים שמומלץ לשלב בהמשך בשלב מאוחר יותר טיפול בלייזר לטישטוש סימני המתיחה במידה ויהיו.

 

במהלך ניתוח מתיחת בטן מסירים עודפי עור וריכוזי שומן קטנים. מכיוון שהניתוח לא מיועד למי שרוצה לעבור תהליך הרזייה, אלא למי שקרוב מאוד למשקל היעד שלו, אין לצפות לירידה דרסטית במשקל הגוף. עם זאת, יש מטופלים שהניתוח יפחית ממשקל גופם ק”ג אחדים (כ- 5 ק”ג בערך), אך אין זה מחייב, ומטופלים רבים עשויים לגלות שמשקלם לא השתנה כלל.

ניתוח מתיחת בטן מסייע להיפטר מעודפי עור בבטן עליונה, מרכזית ותחתונה, מהמותניים ומאזור הערווה. בניתוח מתיחת בטן היקפית ניתן להסיר עודפי עור גם מצידי הירכיים והאגן, מהגב התחתון ומהעכוז.

מיני מתיחת בטן נועדה להסיר עודפי עור ושומן מהבטן התחתונה בלבד, להבדיל מניתוח מתיחת בטן, שמסיר עודפים גם מהבטן האמצעית והעליונה, מהמותניים ומאזור הערווה. כמו כן, הוא אינו כולל הידוק של שרירי הבטן. ההליך קצר יותר, ובמהלכו מופרד העור רק בין קו החתך והטבור.
מיני מתיחת בטן מתאימה רק למי שסובל מעודפי עור קלים בבטן התחתונה, ולא מעוניין בהליכים נוספים כמו הרמת ישבן, שאיבת שומן וכדו’.
הניתוח נפוץ בקרב נשים אחרי ניתוח קיסרי, שמבקשות להסיר עודפי עור באמצעות מיני מתיחת בטן ותיקון צלקת שלאחר ניתוח קיסרי.

מתיחת בטן היקפית מכונה גם Body lift, והיא מעט יותר מורכבת ממתיחת בטן רגילה, מכיוון שהיא כוללת עיצוב והידוק שרירים גם בצידי האגן והירכיים, בגב התחתון ובעכוז. מטופלים רבים בוחרים בהליך זה כאשר הם מעוניינים לשלב גם שאיבת שומן מצידי הירך, הרמה של העכוז וכדו’.
מכיוון שהניתוח מורכב וכולל הליכים נוספים, הפרוטוקול הניתוחי משתנה בין מטופל למטופל, ומותאם אישית לדרישותיו ולמבנה הגוף שלו.

מתיחת בטן אורכית (עם תיקון צלקת אורכית) מבוצעת במקרים בהם נדרש לתקן בקע או צלקת שנגרמה עקב ניתוח חירום של פתיחת בטן, וכאשר אין עודפי עור ושומן רוחביים משמעותיים. במסגרת הליך זה מהודקים השרירים במטרה להצר את הטליה, לתת מראה חטוב ולהדגיש את הקימורים באזור.

מועמדים מתאימים לניתוח מתיחת בטן הם נשים אחרי הריונות, שלא מתכננות להרות שוב, או מי שעברו תהליך מסיבי של ירידה במשקל ואיבדו מסת שומן גדולה, שגרמה להיווצרות של עודפי עור.

הניתוח מתאים נשים ולגברים צעירים או מבוגרים.

ניתוח מתיחת בטן אינו מומלץ למי שטרם הגיע למשקל היעד שלו (או קרוב אליו) והצליח לשמור על משקל מאוזן בין 6 ל- 12 חודשים. כמו כן הוא לא מתאים לילדים ולבני נוער או לנשים שמתכננות להרות שוב בעתיד.
פרט לכך, מי שסובל מסכרת לא מאוזנת אינו יכול לעבור את ההליך, ומטופלים שמעשנים מתבקשים להפסיק לעשן כ- 6 שבועות לפני מועד הניתוח. אנשים שנוטלים מדללי דם ותוספי מזון מדללי דם נדרשים שלא ליטול אותם כ- 3 שבועות לפני מועד הניתוח. אנשים שסובלים מבקע נדרשים לטפל בו לפני מועד הניתוח, עם זאת, בקעים מסוימים מטופלים במסגרת ההליך.

ניתוח מתיחת בטן מתאים גם לגברים, אך הוא מעט שונה מזה של הנשים, מכיוון שחלוקת השומן בין המינים שונה באזור הבטן. בעוד שאצל הנשים רקמת השומן שטחית יותר, אצל הגברים היא מצויה ברובד עמוק סביב האיברים הפנימיים. בניתוח מתיחת בטן ניתן להגיע לאזורים השטחיים בלבד, אולם מכיוון שהניתוח מתאים למי שנמצא קרוב למשקל היעד, הוא יעיל לשני המינים באותה מידה.

אין גיל שמתאים למתיחת בטן. גם צעירים וגם מבוגרים יכולים ליהנות מבטן שטוחה ויפה, אך הניתוח אסור מתחת לגיל 17. פרט לכך, לנשים שמתכננות להרות מומלץ לחכות עם הניתוח.

ניתוח מתיחת בטן יכול לסייע במספר מקרים רפואיים, שלא קשורים כלל לפן האסתטי שלו, ביניהם בקע בטני, רפיון של שרירי הבטן והיציבה עקב ירידה מסיבית במשקל או הריונות מרובים ובריחת שתן עקב לידה נרתיקית. ניתוח נוסף שמטפל בבקע ללא חתך בשיטה אנדוסקופית

ניתוח מתיחת בטן אינו תחליף לדיאטה, מכיוון שהוא נועד לנקז כמות גדולה של שומנים, ואין ביכולתו להשיל ק”ג עודפים ממשקל הגוף. למעשה, הוא מיועד למי שהגיע למשקל היעד שלו (או קרוב אליו) ולא מצוי בשלב האקורדיון לפחות 6 עד 12 חודשים.

בניתוח מתיחת בטן, שאורך כ- 3 שעות, נעשה תחילה חתך רוחבי בבטן התחתונה, אשר נועד לתת גישה לרקמות העור והשומן, אותן מפרידים מרקמת השריר. אחר כך מבצעים חתך נוסף סביב הטבור על מנת להפרידו מעור הבטן. בשלב הבא מחזקים ומצמידים את שרירי הבטן, כך שיתקבל מראה מהודק ואסוף, מסירים את עודפי העור ומותחים את העור מהבטן העליונה כלי מטה.
לבסוף מבצעים חתך שנועד לשלב את הטבור במיקומו המקורי ומשאירים נקזים, שיוכלו לנקז את הנוזלים שהצטברו במהלך הניתוח. אלו יישארו מספר ימים.
בשלב האחרון מבצעים חתך נוסף על מנת לשלב את הטבור במיקומו המקורי ומשאירים נקזים, שנועדו לנקז נוזלים שמצטברים במהלך הניתוח. הנקזים יישארו עם המטופל גם לאחר שחרורו מהמרכז הרפואי ויוסרו לאחר מספר ימים.

ניתוח מתיחת בטן מכיל סיכונים בדומה לכל ניתוח פלסטי אחר, אך רובם סיכונים בפרופיל נמוך. עם זאת, חשוב להכיר את הסיבוכים שעלולים לצוץ לאחר הניתוח, ונפוצים בעיקר בקרב מעשנים וסוכרתיים: פתיחה של התפרים, זיהומים ונמק בעור. סיבוכים נדירים יותר כוללים ירידה או שינוי בתחושה, בעיקר בבטן התחתונה, דימום, חוסר סימטריה או צלקות שלא מחלימות בצורה מיטבית.

כדאיות הניתוח היא אחד הדברים שחייב לבדוק, שכן הוא לא מומלץ למי שרוצה להרות או למי שאינו קרוב למשקל היעד ומצליח לשמור על משקל גוף יציב. פרט לכך, חשוב לבדוק מי הרופא המנתח, מה הניסיון שלו והאם הוא מנוסה בניתוח מתיחת בטן, האם ישנן בעיות רפואיות כמו סוכרת לא מאוזנת או רגישות לחומרי ההרדמה לדוגמה שעלולים למנוע את ביצוע ההליך, וכיצד יש להיערך לתקופת ההחלמה.

לפני ניתוח מתיחת בטן המנתח ידרוש מכם לעשות בדיקת דם, שכוללת ספירת דם, כימיה ותפקודי קרישה. בהתאם לגילכם ולמצבכם הרפואי, הוא עשוי לדרוש בדיקות נוספות כמו צילום חזה, אק”ג וכדו’. לכן חשוב להבין ולקחת בחשבון שאנחנו מתחילים תהליך שדורש הכנה וזמן. הפניה, ביצוע בדיקות, וקבלת תשובות, כמו כן, מתחילים להישמע להנחיות המקדימות להכנת הגוף לתהליך. רק לאחר מכן מתקדמים לניתוח בהתאם לממצאים.

פרט לכל הנזקים הבריאותיים שהעישון גורם, הוא מהווה גורם סיכון לסיכויי ההחלמה מהניתוח ועלול לעכב את משך ההחלמה. הסיבה לכך היא שהעישון פוגע בהזנה הדמית של רקמת העור ומפחית את כמות החמצן בדם, מה שעלול לפגוע בהליכי ההחלמה של הצלקת, להגדיל את הסיכוי לזיהום ולפגוע ביכולת של הגוף להתגונן בפני זיהומים. פרט לכך, ידוע שקרישי דם ותסחיף ריאתי הם בין הסיבוכים שעלולים לצוץ לאחר ניתוח מתיחת בטן. אומנם השכיחות שלהם נמוכה מאוד, אך העישון מגדיל את הסיכויים שכך שהם יופיעו, וזו סכנה ממשית שכדאי להימנע ממנה.

למי שטרם הגיע למשקל היעד שלו או שעדיין מצוי בשלב האקורדיון מומלץ לדחות ניתוח מתיחת בטן. כמו כן, מי שסובל מבקע נדרש לטפל בו לפני מועד הניתוח. מי שמעשן או נוטל תרופות ותוספים מדללי דם נדרש להפסיק לצרוך אותם מספר שבועות לפני מועד הניתוח.

ניתוח עם נקזים עלול לגרום למספר סיבוכים, ביניהם הצטברות ויצירת נוזלים, זיהומים, פגיעה בזרימת הדם ובניקוז הלימפטי והאטה של תהליך ההחלמה. כמו כן, הוא עשוי להגביר את הכאבים במהלך הימים הראשונים שלאחר הניתוח ולהגביל את התנועה של המטופל.

נוכחותם של הנקזים עלולה להאט ולהגביל את תנועות המטופל, מה שמגביר את הסיכון להיווצרות קרישי דם ברגליים ותסחיף ריאתי. כמו כן, הם מגבירים את הסיכון לזיהומים ודימומים באזור הניתוח, להחלמה לא תקינה של צלקות ולפגיעות נוספות ברקמת העור ובטבור. בנוסף, הם עלולים להגדיל את הסיכון לסיבוכים תלויי גנטיקה ועקב גורמים ביולוגיים וקונסטיטוציוניים של המטופל. להרחבה בנושא יתרונות בשימוש בנקזים ליחצו כאן

קיימים 3 מקרים בהם לא ניתן לוותר על נקזים בניתוח מתיחת בטן: סרומה, שהיא הצטברות של נוזלים באזור הניתוח שנדרש לנקז, המטומה, שהיא שטף דם שחייב לזהות בזמן ולנקז בהקדם על ידי ביצוע ניתוח נוסף והצטברות נוזלים שנובעת מניקוז לימפטי לקוי או איטי.

החתך בניתוח מתיחת בטן נעשה באזור הבטן התחתונה. המטרה היא לבצע את החתך מתחת לקו הביקיני, כך שיוסתר ככל שניתן. לפני מועד הניתוח ניתן להגיע אל המנתח עם בגד הים או עם בגד תחתון על מנת לבחון את המיקום האידיאלי בהתאם למבנה הגוף ולגזרת הבגד. על מנת לטפל ולשפר את החתך ניתן להעזר ביריעות סיליקון לצלקות

על מנת שניתן יהיה למקם את הטבור בצורה נכונה, אסתטית וסימטרית, הוא מנותק במהלך הניתוח מהעור שמקיף אותו, אך נשאר מחובר לגוף. לאחר שמבצעים את הסרת עודפי העור ומותחים את הבטן למראה מהודק ואסתטי, ממקמים את הטבור מחדש בהתאם.

ניתוח מתיחת בטן אורך כ- 3 שעות בהרדמה מלאה. מיני מתיחת בטן עשויה לארוך כשעתיים, ומתיחת בטן היקפית עשויה לארוך זמן רב יותר, שתלוי בסוג ההליכים הנוספים המשולבים בניתוח.

שרירי הבטן עלולים לקרוס מעט לצדדים עקב הריונות או הורדה דרסטית של רקמות שומן וק”ג עודפים. עקב כך עלולה להיווצר בליטה באזור הבטן, ובאופן ככלי היא תיראה בטן רופסת. מטרת הידוק השרירים, היא להחזירם למקומם, כך שהבטן תיראה אסופה ויציבה. הליך ניתוחי להידוק שרירי הבטן נקרא בשם “פליקציה“.

מאוד נפוץ לשלב ניתוח מתיחת בטן עם ניתוח שאיבת שומן בטנית, הרמת עכוז ואפילו עם הגדלת שדיים. למעשה, מומלץ לשלב הליכים שונים בניתוח אחד על מנת לקבל תוצאה טובה ולהימנע מניתוחים נוספים, שמכילים את הסיכונים שבהליך כל פעם מחדש.

להבדיל משאיבת שומן שמטפלת רק במאגרי השומן, ניתוח מתיחת בטן מטפל גם בעודפי עור ובחולשת שרירים. אלו שני ניתוחים שונים שעשויים להיות משלימים, אך לא בהכרח חייבים לבוא יחד. עם זאת, כאשר זה מתבקש מומלץ לבצע שאיבת שומן ומתיחת בטן. חשוב להבהיר, שיש לבחון יחד עם המנתח באילו מקרים נכון לבצע שאיבת שומן ובאלו מתיחת בטן.

החלמה מניתוח מתיחת בטן אורכת בממוצע 6 שבועות, אך עשויה להשתנות בין מטופלים שונים. עבור מטופלים שעברו ניתוח עם נקזים או מתיחת בטן היקפית ההחלמה עשויה להיות מעט יותר ארוכה, אך כבר לאחר 6 שבועות מרבית המטופלים מצליחים לחזור לפעילות מלאה, כולל פעילות גופנית נמרצת וקיום יחסי מין.

מטופלים לאחר ניתוח מתיחת בטן משתחררים לביתם לאחר כיממה, ולאחר בדיקה של הרופא המטפל.
מייד בתום הניתוח יידרשו המטופלים ללבוש חגורת בטן, שתלווה אותם לאורך כל תקופת ההחלמה. מטרת החגורה לשמר את תוצאות הניתוח, ויש להסירה רק בעת הרחצה.
אם הושארו נקזים לאחר הניתוח, הם עלולים להגביל מעט את יכולת התנועה, ואף לגרום לכאבים. ניתן להסירם לאחר מספר ימים, כאשר כמות הנוזלים קטנה מ- 30 סמ”ק ליום.
בימים הראשונים שלאחר הניתוח מומלץ ליטול משככי כאבים בהתאם להמלצת הרופא ולפי הצורך. מומלץ לנוע ברחבי הבית ולבצע פעולות כמו הליכה, כיפוף ורחצה במידת האפשר.
את חבישות הנייר שעל הגוף יש לייבש לאחר הרחצה ולהניח להן ליפול מעצמן. משנפלו התחבושות ניתן להשתמש ביריעת סיליקון לצלקת שתסייע לה להחלים.
חזרה לשגרה ולפעילות ספורטיבית נעשית בהדרגה לאחר שבועיים, ולאחר כ- 6 שבועות מרבית המטופלים מצליחים לשוב לפעילות ספורטיבית. במהלך תקופה זו מומלץ להימנע ממאמץ, מהרמת משקלים כבדים ומפעילות אינטנסיבית. עם זאת, התנועה הכרחית להחלמה של הגוף, היא עשויה להפחית בצקות ואת הסיכון להיווצרות קרישי דם או תסחיף ריאתי.

הטיפול בצלקות אינו מורכב הודות לעובדה שהליך ההחלמה שלהן הוא טבעי. בהתחלה הן בגוון אדום עד סגול, אך ככל שהן מחלימות הן הופכות ורודות ולבסוף לבנות. על מנת לזרז את הליך ההחלמה ניתן להיעזר במשחה ייעודית במרשם רופא וכן ביריעות סיליקון לצלקות. כמו כן, מומלץ לא לגרד את הצלקת ולהימנע מחיכוך של בדים באזור הצלקת.

לאחר הניתוח עלולים להופיע כאבים, שניתן לטפל בהם באמצעות משככי כאבים במרשם רופא, ובמשך 3 חודשים עלולים להופיע נפיחות מקומית, תחושת משיכה של הבטן בעת הניסיון להזדקף ותחושת קהות, שעלולה להימשך מספר חודשי, ובמקרים נדירים היא נשארת לעד.

התחושה באזור הניתוח עלולה להיפגע למשך זמן מה לאחר הניתוח בגלל הפחתה בעיצבוב התחושתי. יש שחווים את התופעה למשך מספר שבועות או חודשים, אולם במקרים נדירים היא עלולה שלא לחלוף.

הצלקות שנותרות לאחר ניתוח מתיחת בטן הן סביב הטבור ובבטן התחתונה. במרבית המקרים הן מחלימות באופן אופטימלי, וכמעט ולא ניתן להבחין בהן. על מנת להבטיח זאת, הצלקת הרוחבית נעשית מתחת לקו הביקיני. אין ניתוח ללא צלקת אך החדשות הטובות שניתן לצמצם ולטשטש, כך שאם מיקום החתך נבחר ביעילות ונוסיף לכך את השיטות לטשטוש הצלקת נפתור את הנראות בצורה המיטבית.

ניתן לבצע פעילות מתונה לאחר כשבועיים ולהגביר את עצמת האימונים באופן הדרגתי ומתון. לאחר כ- 6 שבועות ניתן לשוב לפעילות שגרתית ופעילות מאומצת תוך הקשבה לגוף.

ניתוח מתיחת בטן משפר את קווי המתאר של הגוף ומסיר עודפי עור. האפקט העיקרי שלו הוא בשינוי פרופורציות הגוף, מה שפעילות גופנית ודיאטה לא תמיד מצליחים לעשות.
מטופלים רבים מבחינים בהבדל מהותי לאחר ניתוח מתיחת בטן, ומדווחים על ירידה של מידה או 2, מה שגורם להם לשנות את כל המלתחה ותורם רבת לדימוי עצמי גבוה.

מקובל להמתין מספר חודשים על מנת שדופן הבטן תתייצב ותחזור למצב המקורי, לרוב לאחר לידה נוצרת היפרדות בטנית אך היא נסגרת וחוזרת לממדיה תוך מספר חודשים. לכן כדאי להמתין את פרק הזמן הזה וכמובן להתייעץ עם רופא מומחה. במידה ואין סגירה טבעית מתערבים בתהליך הריפוי ובניתוח מתיחת בטן מבצעים בין היתר קשירת שרירים – פליקציה.

אין מניעה להיכנס להיריון לאחר ניתוח מתיחת בטן, ונשים רבות עוברות הריונות ולידות מוצלחות גם לאחר שעברו ניתוח מתיחת בטן. מכיוון שהניתוח אינו בלתי הפיך, הסיכון היחידי הוא, שתוצאות הניתוח לא יישמרו בגלל מתיחה של שרירי הבטן והעור.
על מנת להימנע מרפיון הבטן לאחר ההיריון מומלץ לשמור על הרגלי תזונה ופעילות בריאים ומפוקחים.

בדומה להריון לאחר ניתוח מתיחת בטן, עלייה מסיבית במשקל הגוף והצטברות רקמות שומן באזור הבטן עלולות לפגוע בתוצאות הניתוח. על מנת להפחית את הסיכון לכך מומלץ לשמור על תזונה מסודרת ובריאה ולהקפיד על פעילות גופנית לחיזוק השרירים ולחיטוב הגוף.

ניתוח מתיחת בטן מוצלח יעניק לבטן מראה שטוח ואסוף ללא מצבורי שומן מידלדלים או סימני מתיחה בבטן התחתונה. חשוב להבהיר שהגוף שלנו לא בהכרח סלחן ויתכן שנצטרך לשלב טיפולים שונים לסימני המתיחה שיוותרו במידה ואכן יוותרו כמו טיפולי לייזר בעוצמות שונות.

פרט להבדל במיקום הניתוח, מתיחת בטן מתמקדת בהסרה של עודפי עור ועיצוב קווי המתאר של הגוף, לעומת מתיחת פנים, שבה מתבצעת מתיחה פיזית של שרירי הפנים, כך שהם יקבלו מראה צעיר יותר.

התוצאות הסופיות מניתוח מתיחת בטן כוללות בטן שטוחה וצלקות שהגלידו לחלוטין. בהתאם לסוג הניתוח ומורכבותו, ההחלמה עשויה לנוע בין מספר שבועות למספר חודשים. מרבית המטופלים חוזרים לפעילות שגרתית כחודש וחצי לאחר הניתוח.

הודות לפיתוח טכנולוגיות וידע רפואי מתקדם, ניתן להיעזר במגוון שיטות לקבלת מראה של בטן שטוחה ללא ניתוח. השיטות הפפולריות הן המסת שומן בקור, פרקטורה, עיסוי לימפטי, תזונה מאוזנת ועוד תוכלו לקרוא על סוגי השיטות במאמר מתיחת בטן ללא ניתוח.
שימו לב, שמדובר במקרים קלים ואם המצב מורכב יותר כדאי לשקול הליך רפואי. מומלץ לקבל חוות דעת מרופא מומחה בתחום, על מנת שלא נשלה את עצמנו עם תוצאות שאינן ברי ביצוע.

 

מעוניין/נת בשיחת יעוץ?

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם ממש בקרוב

באותו נושא